Telefon iPhone İkinci El Telefon Almak Güvenli Mi?

iPhone İkinci El Telefon Almak Güvenli Mi?

İkinci el iPhone almak güvenli mi? Sorusuna cevap olarak hem gelişmiş özelliklerini kullanmak hem de daha az para harcamak isteyenler için gayet güzel bir olanak sağlıyor. 10-05-2022

Doların Türk lirasına göre gittikçe değer kazanmasıyla birlikte özellikle ithal ettiğimiz elektronik cihazlarda inanılmaz bir pahalılık görülmeye başlandı. Yavaş yavaş ofis işlerimizi, alışverişimizi hatta evdeki bazı sistemlerin kontrolünü bile mobil cihazımızdan yapmaya başladığımız için özellikle cep telefonlarımız bizim ayrılmaz bir parçamız oldu. Şu an en çok tercih edilen cep telefonu markalarından biri olan iPhone özellikle İOS yazılımını kullanmak isteyenler tarafından oldukça rağbet görüyor. Ancak iPhone modellerinin ve fiyatlarının gün geçtikçe artması bizleri iPhone ikinci el telefon almaya yöneltti.

İkinci el iPhone almak güvenli mi? Sorusuna cevap olarak hem gelişmiş özelliklerini kullanmak hem de daha az para harcamak isteyenler için gayet güzel bir olanak sağlıyor. Ancak iPhone ikinci el telefon alırken dikkat etmemiz gereken önemli hususlar var. İkinci el iPhone telefonunuzu güvenli bir yerden gerekli kontrolleri yaparak satın alırsanız endişelenmeniz gereken hiçbir şey kalmıyor. Bu şekilde iPhone telefonunuzdan istediğiniz verimi alabilir ve herhangi bir sürprizle karşılaşmazsınız. 

iPhone ikinci el telefon alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini birkaç maddeyle açıklayalım:

iPhone İkinci El Telefon IMEI Kaydı

Satın aldığınız tüm ikinci el telefon markalarında ilk bakmanız gereken şey IMEI kaydı bulunup bulunmadığıdır. Bu şekilde telefonun kaçak ya da çalıntı olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Bunu e-devlet sitesinden bakarak rahatça anlayabilirsiniz. Eğer telefonu aldığınız yer güvenilir değilse daha sonradan IMEI’niz klonlanıp başkaları tarafından kullanılabilir. Bunun olmaması için bütün ikinci el telefonlarda IMEI kontrolünün yapılması oldukça önemli.

IMEI Nedir? Ne için Kullanılır? gibi sorular için https://easycep.com/blog/telefonumun-imei-numarasi-kac-ve-imei-numarasi-nicin-vardir-14 linkinden bilgi sahibi olabilirsiniz.

İcloud Kilidi

iPhone ikinci el telefon almak güvenli mi? Sorusuna cevaben gereken en önemli faktör icloud kilidinin olmaması. Eğer aldığınız iPhone telefonda iCloud kilidi varsa telefon kullanılamaz demektir. iCloud uygulaması iPhone telefonunuz çalındığında başkalarının onu kullanmaması için kurulmuş bir güvenlik sistemidir. Bu kilidin aktif olması da muhtemelen telefonunuzun başkasına ait ve çalıntı olduğunu gösterir.

İkinci el iPhone telefonunuzda iCloud kilidinin olup olmadığını anlamanın birkaç yolu var. Telefonu aldığınızda kurulumu yapamazsınız, bunu yapsanız bile uygulama yükleyemezsiniz çünkü tüm bunları yapabilmeniz için telefon sizden bir şifre ister. Bu yüzden iPhone ikinci el telefon aldığınızda telefona kendi icloud hesabınızı kurun ve bir uygulama indirmeyi deneyin.

Eğer elinizde fatura numarası varsa birtakım başka güvenlik sorularından sonra Apple yetkilileri sizin için açıyor. Bu kilidi iPhone telefon ayarlarına girerek iPhone telefonumu bul seçeneğinden de kolaylıkla kontrol edebilir ve güvenli olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

iPhone İkinci El Telefon Fiziksel Hasar Kontrolü

iPhone ikinci el telefonu elinize ilk aldığınızda kenarlarını, şarj kablo girişinin iki tarafındaki vidaları, fonksiyon tuşlarının çalışıp çalışmadığını ve dokunmatik ekranın işlevinde bir problem olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Ekranda Çatlak Var mı?

İkinci el iPhone telefonda ilk bakmanız gereken yer tüm işlemleri gerçekleştirdiğiniz ekran yüzeyi. Orada var olan en ufak bir çatlak zamanla büyüyerek çok daha büyük hasara ve masrafa sebebiyet verebilir. Aynı zamanda bir süre sonra iPhone ikinci el telefonunuzun bataryasını yenilemek için servise götürdüğünüzde bir de karşınıza ekran yenileme masrafı çıkarabilir çünkü bataryaya ulaşmak için ekranın çıkarılması gereklidir. Bu işlem sırasında ekrandaki küçük bir çatlak kırığa dönüşebileceği için servis yetkilileri ekranı da değiştireceklerdir.

Ekran Dokunmatiği Çalışıyor mu?

Özellikle son çıkan iPhone modelleri hiç tuş olmadığı ve işlemleri sadece dokunmatik ekrandan yürütebildiğiniz için dokunmatik ekran kontrol oldukça önemli. Bunu kontrol etmenin herkese göre çeşitli yolları var ama en kolayı kamera ekranını açarak dokunduğunuz yeri telefonun aynı hızda algılayıp algılamadığına bakmaktır. İkinci bir yol da touch id kısmına girip parmak izinizi telefonunuza tanıtmanızdır. Burada önemli olan iPhone ikinci el telefonun tuş kilidini kapatıp tekrar açmak istediğinizde telefonun parmak izinizi algılayıp algılamadığını görmektir.

Flaşı Açılıyor mu?

Diğer işlevlerle karşılaştırıldığında ikinci el telefonun flaşını kontrol etmek gereksizmiş gibi görünebilir ancak bu kontrol sayesinde telefonun geçmişi hakkında çok fazla şey öğrenebilirsiniz. iPhone telefonların flaşı kolay kolay bozulmaz. Eğer iPhone ikinci el telefonunuzun flaşında bir sorun varsa bu telefonun daha önceden ciddi bir hasar aldığını, belki de toplama bir telefon olduğunu gösterebilir. Bu yüzden basit ama ikinci el telefonun sağlamlığı konusunda çok fazla bilgi veren flaş fonksiyonunu mutlaka kontrol etmelisiniz.

Kamera İyi Çalışıyor mu?

Sadece fotoğraf çekim özelliklerine göre telefon değiştirdiğimiz günümüzde kameranın görüntü kalitesi oldukça önemli. iPhone markasının da en önemli tercih edilme sebeplerinden biri fotoğraf ve video çekme özelliklerinin gayet gelişmiş olması. Bu nedenle iPhone ikinci el telefon aldığınızda öncelikli kontrol etmeniz gereken işlevlerden biri de kamera. Bunu da birçok şekilde yapabilirsiniz. Kamerayı açarak bir fotoğraf çekip görüntüyü yakınlaştırdığınızda ölü piksel ya da sensörde bir problem olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Flaşlı, portre modunda fotoğraf çekmeyi deneyin, video çekmeyi deneyin. Zaten kamerada herhangi bir sorun varsa tüm bu denemelerin sonunda ortaya çıkacaktır.

iPhone İkinci El Telefon Kulaklık Girişinde Bir Hasar Var mı?

Aldığımız telefonla fotoğraf çekiyoruz, kaydediyoruz, müzik dinliyoruz. Bu nedenle tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek bir mobil cihaza sahip olmamız gerekiyor. iPhone ikinci el telefonun şarj ve kulaklık girişine bir problem olması telefonunuzun ağır hasar aldığını, belki tadilat gördüğünü gösterebilir. Bu yüzden yanınızda kendi kulaklığınızı da götürerek cihazın yanındaki kulaklıkla karşılaştırabilir ve seslerin aynı kalitede gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Şarj girişinin yanındaki vidalardan da daha önce cihazın içinin açılıp açılmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

iPhone İkinci El Telefon Orjinal Aksesuarları Tam mı?

iPhone ikinci el telefon alırken dikkat etmeniz gereken önemli ayrıntılardan biri de aksesuarlarının orijinal olmasıdır. Yan ürün aksesuarlar telefonunuza zaman içinde dolaylı yoldan zarar verebilir. Kulaklığın size ilettiği sesin kalitesi kişisel olarak önemli ama orijinal olmayan bir şarj adaptörü kullanmak telefonunuzun pil ömrünü kısaltır. Bunu önemsemediğiniz takdirde bataryanızı değiştirip masrafa girmek zorunda kalabilirsiniz.

Pil Ömrü Ne Kadar?

Orijinal şarj adaptörü kullanmak siz telefonu kullandığınız müddetçe pilin ömrünüz azaltır ancak iPhone ikinci el telefonu ilk aldığınız andaki pil ömrü de oldukça önemlidir. iPhone telefonlar için pil ömrünün %80’in altında olması oldukça kritik bir durum. Bir de aldığınız ikinci el bir iPhone telefonsa pil ömrünün en az %90 olmasına dikkat etmeniz gerekir. İkinci el de olsa iPhone telefon fiyatları oldukça pahalı, bu nedenle para verdiğiniz ürünün pil ömrünün ne kadar olduğuna bakmanız gerekir. Bu bilgiye de telefonun ayarlarından kolayca ulaşabilirsiniz.

Faturası Var mı?

iPhone ikinci el telefon almak güvenli mi? iPhone ikinci el telefonda aramanız gereken en önemli şey faturasının olmasıdır. Elinizde fatura olmadığında iPhone ikinci el telefonunuzun şifresini unuttuğunuzda Apple yetkili servisi size yardımcı olamaz. Elinizde ikinci el iPhone telefonunuzun faturası bulunduğunda cihazın güvenilir yollarla elinize geçtiğini ve onun tek sahibinin siz olduğunuz bilirsiniz. Bu nedenle aradaki fiyat farkını, faturası olanın olmayandan biraz daha pahalı olmasını göz ardı ederek faturası olan iPhone ikinci el telefonu tercih edin. Bu sizi çok daha fazla sorundan ve masraftan kurtaracaktır.

Önceki yazımıza https://easycep.com/blog/samsung-galaxy-s8-vs-iphone-x-24 linkinden ulaşabilirsiniz.