Bizden Haberler İnternet Satışlarında Dolandırıcılık Türleri ve Korunma Yöntemleri

İnternet Satışlarında Dolandırıcılık Türleri ve Korunma Yöntemleri

İnternet satışlarında dolandırıcılık yaşamak hem maddi hem de manevi anlamda yıpranmanıza sebep olabilir bu nedenle oldukça dikkatli olmalısınız. 11-05-2022

İşimizi, sosyal hayatımızı evlerden yürütmeye başladığımız bu dönemde cep telefonu, bilgisayar gibi elektronik cihazlar vazgeçilmezimiz oldu. Arkadaş sohbetlerimizi, iş toplantılarını hatta günlük gıda alışverişini bile internet üzerinden yapar olduk. Bu sayede hastalık riskinden uzaklaşarak kendi sağlığımız için en doğru önlemi almış olduk. Bir türlü internet üzerinden işlem yapmayı güvenli bulmayan kimseler bile bu süreçte kendi sağlığı için dijital platformlara yöneldi. Artık mağazada fiziksel olarak parasını verip ürünü aldığımız dönemler eskide kaldı. Bu sanal sistem hem sağlığımızı korumamız hem de ihtiyaçlarımızı karşılamak için daha az zaman harcamamızı sağladı. Ancak bu dönemde internet üzerinden yaptığımız alışverişler arttıkça bu mecrada dolandırılma riski de oldukça artış gösterdi. İnternet satışlarında dolandırıcılık yaşamak hem maddi hem de manevi anlamda yıpranmanıza sebep olabilir.

İnternet satışlarında dolandırıcılık yaşamamak için oldukça dikkatli olmalısınız. Özellikle ikinci el ürünler alırken karşı tarafın güvenilir olup olmadığına bakmalısınız. Özellikle ikinci el elektronik bir cihaz alırken fiyatı piyasanın çok altındaysa bundan şüphe duymalısınız. Karşı taraf sizi cihazın düşük fiyatıyla çekmiş ve sizi maddi olarak çok daha büyük bir zarara uğratacak olabilir. Ayrıca 2. el telefon gibi ürünlerde cihazın ülkeye yasal olarak girdiğinden ve elinize hasarsız bir şekilde geleceğinden emin olmalısınız. Bunun için en doğru yöntem güvenilir bir internet sitesi üzerinden alışveriş yapmaktır. Satıcıyla aranızda güvenilir bir aracı olduğunda hiçbir şey için şüphe duymanıza gerek kalmaz. Bu şekilde cihazla ilgili bir sorun yaşadığınızda kiminle muhatap olmanız gerektiğini bilirsiniz.

İnternet Satışlarında Dolandırıcılık Yaşamamak İçin Abartılı İndirimlerden Uzak Durun

Gerçek olamayacak kadar büyük kampanyalara ya da hediyelere itibar etmeyin çünkü muhtemelen gerçek değiller. Bunlar sizin dikkatinizi çekmek ve aklınıza “Acaba?” sorusunu getirmek için düzenlenmiş tuzaklardır. Ürünü normal piyasa fiyatının çok altında bulduysanız hemen heveslenip almak yerine bu ucuzluğun arkasında yatan sebebi düşünmelisiniz. Kimse kimseye sebepsiz kolaylık göstermez. Bu nedenle muhtemelen bu tuzağı kuran kişi sizden istediği az bir meblağdan daha fazlasını almanın peşindedir. Satın alma sırasında vereceğiniz kişisel bilgileriniz sayesinde hesaplarınıza ulaşılabilir ve büyük paralar kaybedebilirsiniz.

Özellikle ikinci el telefon gibi elektronik ürünlerin piyasası oldukça değişken olduğu için aynı ürünü başka bir sitede çok daha ucuza bulup bunun gerçek olduğuna inanabilirsiniz. Ancak bunun altında yatan sebepleri iyice düşünmelisiniz. Eğer cihazın ucuz fiyatı modelin eskiliği ya da başka mantıklı sebeplerden kaynaklanıyorsa ve sizin için de uygunsa satın alın. Bu Easycep gibi güvenilir bir site olabilir. Aksi takdirde sebepsiz bir indirimle karşılaştığınızda internet satışlarında dolandırıcılık yaşıyor olabilirsiniz. Bunun sonucunda parasını verdiğiniz ürün size hiç gelmeyebilir ya da daha kötüsü hesap bilgileriniz sayesinde çok daha büyük bir para hesabınızdan çekilebilir.

İnternet Satışlarında Dolandırıcılık Yaşamamak İçin Güvenli Kanalları Tercih Edin

İnternet satışlarında dolandırıcılık konusunda en sık yaşanan olay satın aldığınız ürünün size gönderilmemesi veya belirtilenden daha kötü durumda elinize gelmesidir. Böyle bir durumda eğer kiminle alışveriş yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız sorunu kime bildirmeniz gerektiğini de bilemezsiniz. Bunun sonucunda da sadece cebinizden çıkan parayla kalırsınız. Ya da satın aldığınız ürün size belirtildiğinden daha hasarlı bir şekilde gelebilir. Bunun tamir masrafları için de bir o kadar para harcamanız gerekir. Bu da bütçenize oldukça büyük zararlar verir.

Özellikle ikinci el elektronik cihazlarda sadece fotoğrafa bakarak donanım ya da yazılımla ilgili bir sorunu anlayamazsınız. Cihazı ya kendiniz ya da uzmanlar kapsamlı bir kontrolden geçirmelidir. Yüz yüze değil internet sitesi üzerinden alışveriş yaptığınız için kendinizin cihazı kontrol etmesi pek mümkün değildir.

Easycep gibi güvenli sitelerde ikinci el cihazlar uzmanlar tarafından kapsamlı bir şekilde kontrol edilir ve cihaz size donanım olarak da sıfırlanmış bir şekilde kutusunda gelir. Böyle bir durumda satıcıyla sizin aranızda güvenli bir aracı olduğundan gönül rahatlığıyla alışverişinizi yapabilirsiniz. Ayrıca güvenli ve şifreli bir internet adresi HTTP ile değil HTTPS ile başlar ve Easycep’te olduğu gibi adres çubuğunun başında kilit simgesi görünür.

İnternet Satışlarında Dolandırıcılık Yaşamamak İçin Sanal Kart Kullanın

Banka veya kredi kartı yerine sanal kart kullanmanız güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir. Kredi kartları banka kartlarına göre daha fazla koruma sağlıyorsa da sanal kartlar her ikisinin de üzerinde bir güvenlik ağı oluşturuyor. Sanal kartlar sayesinde internet üzerinden daha katmanlı bir ödeme şekli ve daha güvenli bir alışveriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda harcama limitini de istediğiniz gibi belirleyip herhangi bir dolandırıcılık yaşama durumunda hesabınızdan sınırlı bir miktarda para çekilmesini sağlayabilirsiniz.

Özellikle ikinci el ve yenilenmiş telefon gibi elektronik cihazlar, dükkan ya da depolama maliyeti olmadığından internet üzerinden alındığında çok daha ucuza gelebiliyor. Eğer bu Easycep gibi güvenilir bir siteyse cihazın ucuzluğunun mutlaka geçerli bir sebebi vardır ve bu ürün bilgilerinde zaten bulunur. Bu şekilde bütçenize göre bir ürüne rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Hakkında çok da bilgi sahibi olmadığınız bir internet sitesinden alışveriş yapacaksanız sanal kart bir noktaya kadar size güvenlik sağlayabilir. Ama siz yine de internet satışlarında dolandırıcılık yaşamamak için çoğunluk tarafından tercih edilen ve insanların alışveriş geçmişlerini olumlu bir şekilde yorumladığı sitelere yönelin.

İnternet Satışlarında Dolandırıcılık Yaşamamak İçin Hesap Özetlerini Kontrol Edin

Siz güvenli bir alışveriş yaptığınızı düşünürken internet satışlarında dolandırıcılık yaşamış olabilirsiniz. Bu nedenle kredi kartı ekstrelerinizi ya da hesap özetlerinizi her ay mutlaka inceleyin. Belki alışveriş sırasında değil daha sonra para sızdırılmış olabilir ya da size söylenen miktardan daha fazlası hesabınızdan çekilmiş olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda eğer alışverişinizi güvenilir bir siteden yaptıysanız kiminle muhatap olacağınızı bilirsiniz.

İkinci el bir ürün aldığınızda bunu satan kişiye ulaşmak zorunda kalmazsınız, direkt Easycep yetkilileriyle görüşebilir ve sorunu kolayca halledebilirsiniz. Ancak bu alışverişi çok da iyi tanımadığınız bir siteden yaptıysanız karşınızda yaşadığınız problemi bildireceğiniz kimseyi bulamayabilirsiniz. Eğer hesabınızdan daha fazla miktar bir paranın çekilmesi yanlışlıkla olduysa bunu çözecek birine ulaşamayabilirsiniz. Ya da zaten dolandırıcılığa maruz kalmışsınızdır ve hesabınızdan ürünün fiyatından çok daha fazlası çekilmiştir. Bunun yaşanmaması için özellikle ikinci el cihazlarda daha önce siteden alışveriş yapmış kişilerin yorumlarını okumalısınız. Bu sayede sitenin ne kadar tercih edilen ve güvenli bir yer olduğunu anlayabilirsiniz.

Faturalı Elektronik Ürün Tercih Edin

Özellikle internet üzerinden ikinci el elektronik bir cihaz alacaksanız ürünün faturasının olmasına dikkat edin. Bazı kişiler faturası olmadığı için cihazı daha ucuza satışa çıkarmış olabilir. Ancak en başta daha az para vermek için daha sonra büyük bir masrafın altında kalabilirsiniz. Aldığınız ikinci el cihazın faturasının olması daha sonra yaşayabileceğiniz bir arızada yetkili servisten kolayca yardım almanızı sağlar.

Belgenin üzerindeki fatura numarası cihazın sadece size ait olduğunu gösterir. Bu nedenle ikinci el bir cihaz aldığınızda faturanın olması karşı tarafa güveninizin tazelenmesini de sağlar. Çünkü bu sayede ürünün elinize güvenli yollardan ulaştığını bilirsiniz. Easycep gibi güvenli bir siteden ikinci el bir ürün aldığınızda internet satışlarında dolandırıcılık yaşamazsınız. Çünkü ürün sıfırlanmış kutulanmış bir şekilde elinize geldiği gibi aynı zamanda size 12 ay boyunca güvence de sağlar.

Bir önceki yazımıza https://easycep.com/blog/ikinci-el-telefon-alirken-dikkat-etmeniz-gerekenler-37 linkinden ulaşabilirsiniz.