Easycare Sigorta

EasyCare ile “ya kırılırsa”
derdine son!”

Easycare Sigorta

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ekran Kırılması Sigortası cep telefonunuzu ekran kırılmasına karşı yenilenmiş ürün garantisi bozulmaksızın EasyCare ile güvence altına alabilirsiniz. Cep telefonu için ekran kırılmasına karşı elektronik cihazınızı güvence altına alan sigorta ürünü yılda 1 kez tamir için devreye girer. Bu sigorta ürünü Fiba Sigorta A.Ş. tarafından Colendi Sigorta acenteliği aracılığıyla sunulmaktadır.

Sigorta detayına, incelediğiniz elektronik cihaza ait ürün detay sayfasından ulaşabilirsiniz. Sepetinize elektronik cihazla birlikte sigorta ürününü de ekleyebilir, satın almayı cihazla ilişkili olarak yapabilirsiniz.

Evet, yasal limitler dahilinde satın alacağınız elektronik cihaza taksit uygulaması yapılabiliyorsa sigorta ürününü de ilişkili olarak taksitle satın alabilirsiniz.

Cihazınızı satın aldığınız gün, aynı zamanda sigortanızın başlangıç tarihidir. Sigortanın başladığına dair bilgilendirme, hesabınıza kayıtlı e-mail adresiniz ve cep telefonu numaranıza mail ve sms yoluyla yapılacaktır. Poliçenizin başlangıç ve bitiş tarihleri, poliçe pdf’i içerisinde de belirtilmektedir.

Geçerlilik süresi, poliçenizde aksi belirtilmedikçe aktifleştirildiği tarih itibarıyla 1 yıldır.

Poliçe sürenizin sonuna gelmeden 1 ay önce Colendi Sigorta size poliçenizin kesintisiz devam edebilmesi için bilgilendirme yapacak ve onayınızı alarak poliçenizi yenileyecek.

Cihazınızın onarım sürecini başlatmak için (0850) 888 32 79 numaralı EasyCep müşteri hizmetlerini arayarak ve ilgili tuşlamaları gerçekleştirerek hasar bildirimi yapmanız ve kayıt açtırmanız gerekmektedir.

Müşteri destek uzmanlarımızın oluşturacağı hasar dosya numarası ve size iletilecek olan kargo onay kodu ile beraber cihazınızı, onarılmak üzere Yurtiçi Kargo aracılığı gönderebilirsiniz.

Cep telefonunuz hizmet merkezine ulaştıktan sonra hasar veya arıza tespiti uzman teknik ekip tarafından yapılacaktır. Hasar tespiti sonrasında gerekli onarım işlemleri başlayacak ve onarım sonrası son kontrolleri yapıldıktan sonra size ulaştırılmak üzere kargoya verilecektir.

Cihazınızı hizmet merkezine gönderirken hasarın oluşumunu tarif eden kısa bir hasar beyanı yazmanız yeterli olacaktır.

Poliçenizin geçerlilik süresi içerisinde kullanıcı hataları kapsamındaki oluşan hasarlarınızda onarım durumunda muafiyet uygulaması bulunmamaktadır.

Cihazınızın garantisi, kullanıcı kaynaklı olan kırılma durumunu kapsamaz. Ekran Kırılması Sigortası cihazınızın ekran kırılmasına karşın anlaşmalı serviste orijinal yedek parçayla tamir veya değişimini yılda 1 kez ücretsiz sağlar.

(0850) 888 32 79 numaralı EasyCep müşteri hizmetlerinden her türlü sorunuzla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Colendi Sigorta Acenteliği A.Ş. Fiba Sigorta A.Ş. acentesidir. Sigorta teminatı Fiba Sigorta A.Ş. tarafından verilmektedir. Poliçe teminatları kapsamındaki tüm hasar, ekspertiz ve onarım hizmetleri, Fibasigorta A.Ş.'nin yetkilendirdiği servis şirketi tarafından yapılır. Sigorta poliçesi satın almak istediğinizde poliçenizin oluşturulabilmesi için gerekli olan verileriniz, Fiba Sigorta A.Ş.’ye iletilmek üzere Colendi Sigorta Acenteliği A.Ş. ile paylaşılacaktır. Sigorta poliçeniz, prim alındı bilgisinin Fibasigorta’ya iletilmesinden itibaren 24 saat içinde düzenlenerek e-mail ve SMS yoluyla gönderilecektir.

Sorularınız için 444 52 02 numaralı Fibasigorta çağrı merkezimiz ile irtibata geçebilirsiniz. Detaylı bilgi ve rızanız için; Colendi Sigorta Acenteliği A.Ş. Aydınlatma linkine (https://www.colendisigorta.com/EasyCep_Magaza_kvkk_bilgilendirme.pdf) ulaşabilirsiniz. Fiba Sigorta A.Ş. Aydınlatma beyanı linkine (https://www.fibasigorta.com.tr/kvkk.php) ulaşabilirsiniz.

Colendi Sigorta