Telefon Yenilenmiş Telefon Satışı Hakkında Yönetmelik

Yenilenmiş Telefon Satışı Hakkında Yönetmelik

Ticaret Bakanlığı’nın Yenilenmiş telefon yönetmelikleri şartlarına bağlı kalarak belirlenen yerlerde yapılan işlemler ürünlerin kullanımını garanti altında olmasını sağlar. 10-05-2022

Ülkemizde Yenilenmiş telefon yönetmelikleri çıkmıştır. Müşteri memnuniyetini düşünen firmalar, satın alınıp iade edilen veya satıldığı anda bir arızası olan telefonları yeniden elden geçirerek eksiklikleri giderir. Bu aşamadan geçmiş olan ürünlere ise refurbished adlandırılması yapılır. Söylenilen adlandırmaya sahip olan telefonların satışına yönelik yönetmelikte belirli düzenlemeler meydana gelmiş bulunuyor. Türkiye’de çok da yaygın olmayan yenilenmiş telefon satışlarının giderek artırılması için Ticaret Bakanlığı belirtilen yönetmeliği hazırlamıştır. Sıfır telefon fiyatlarına oranla daha uygun fiyatlara sahip olan bu telefonlar yönetmelik güvencesiyle mobil alıcılarını memnun edeceğe benziyor.

Yenilenmiş Telefon Satışı Yönetmelikleri 

İngilizce bir tabir olarak kullanılan refurbished Türkçe’ye çevrildiği zaman yenilenmiş anlamını taşır. Yenilenmeyi ise özellikle cep telefonları karşısında kullanılan bir terim olmanın yanında hasarlı, kondisyonunu yitirmiş veya batarya gibi çabuk aşınan parçalarının değiştirilmesiyle elde edilir. Yenilenme öncesinde büyük firmalar ürünleri test aşamasında geçirirler ve test sonucuna göre refurbished aşamasına adım atılır. Ticaret Bakanlığı’nın Yenilenmiş telefon yönetmelikleri şartlarına bağlı kalarak belirlenen yerlerde yapılan işlemler ürünlerin kullanımını garanti altında olmasını sağlar.

Yenilenmiş Telefon Yönetmelikleri ile Piyasada Değeri Nasıl Olur?

Satıcı tarafından garanti altında tutulması yapılmış refurbished cihazlar, cep telefonu ve tablet olarak karşımıza çıkar. Bu ürünler garanti hizmeti verilerek ikinci elden daha yüksek fiyata satılması gerçekleşirken sıfırından da daha düşük fiyata sahip olur. Dünya üzerinde küresel bir markaya dönüşen Samsung, Apple ve daha birçok isim piyasadaki ürünlerini toplayarak yenilenme aşamasına geçirtiyor. Aşamanın sonucunda yenilenen ürünler piyasada tekrardan yerini alır. Ancak bu durumun gerçekleşmesi yakın zamana kadar ülkemizde ilgili bir mevzuatı bulunmamasından kaynaklı yenilenmiş ürün başlığında satış gerçekleşmiyordu. Yenilenme işlemlerini yapan garanti, teknik servis vs. firmalar sıfır ürün satışı yapıyormuş gibi hizmetini gösteriyordu. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni mevzuatla bu durumun ortadan kalkması bekleniyor.

Yönetmeliğe Göre Yenilenmiş Ürün Satışı Nasıl Olur?

Yenilenmiş telefon yönetmelikleri neler getiriyor merakı içerisinde bulunan alıcı ve satıcılar en çok ürün satışının gerçekleşmesi hakkında ayrıntılı bilgi araştırmasını yapıyorlar. Yönetmeliğin yürürlükte olması yenilenmiş ürün satışının yapılmasının kolay olacağı savunuluyor. Ayrıca müşteri haklarını da koruyan bir politikayı barındırır.

Yenileme işlemi, Bakanlık tarafından onaylanan yenileme merkezleri tarafından gerçekleştirilecektir. Yönetmeliğin standartları, aşamaların içerisinde dikkat edilen noktalardan birisi olacaktır. Bu merkezden çıkartılan ürün ise satış aşamasında ambalajında, reklamında ve ilanında “yenilenmiş ürün” ibaresini bulundurması zorunlu görülür. Karmaşık yapıda olmadan ibarenin herkes tarafından net anlaşılması zorunludur.

Yenilenme Yetki Belgesi Verilme Şartları Nedir?

Ticaret Bakanlığı’nın çıkardığı yenilenmiş telefon yönetmelikleri sonucunda yenilenme merkezleri ilgi görmüş bulunmaktadır. Yenilenme merkezi olabilmeleri için yetki belgesine sahip olması gerekir. Bunun için aranan şartlar ise şunlardır;

-Bakanlıkça veya Türk Standardları Enstitüsü tarafından belirlenen düzenleme veya standartlara sahip olması gerekir.

-Bulundukları şehrin ticaret odalarına kayıtlılık aranır.

-Kurumlar vergisi mükellefi sağlanmalıdır.

-Ticaret şirketlerinin temsile yetkili kişilere sahip olması gerekir.

Yenilenmiş Telefon Yönetmelikleri ile Garanti Şartları

Piyasaya satışa sürülmüş olan ve yönetmeliğe uygun olarak üretilen ürünler en az 1 yıl garantisi olacak. Bu süre içerisinde garantiye gönderilen ürünlerin ise 20 gün içerisinde firma tarafından tamir edilme zorunluluğu bulunur. Eğer ki ürün ayıplı mal olarak nitelendirilirse müşteriye para iadesi ya da dilerse ürün değişimi gerçekleştirilecektir. Garanti şartlarının olması sayesinde daha uyguna cihaz arayışında olan alıcıların yenilenmiş cihazlara yöneliminin artacağı düşünülüyor.

Yönetmelik ile Çıkan Yenilenme Merkezlerinin Yaptıkları

Ticaret Bakanlığı’nın yenilenmiş telefon satışı hakkında yönetmelik çıkartması yenilenme merkezlerinin niteliklerini artırarak piyasada yer alacağı savunuluyor. Yenilenme merkezleri ise kendilerine gelen cihazların refurbished aşamasından gerçekleştirmesinin yanında, kullanıcıların ikinci el durumundaki cihazlarını yenileme amacıyla para karşılığında satın almaları da var olabilecek. Eğer ki yenileme merkezi böyle bir satın alma işlemini gerçekleştirirlerse telefon veya benzeri cihaz içindeki verileri imha etmek ve IMEI kontrolü yapmak zorundadırlar. Fabrika ayarlarına geri döndürülmüş olan ürün ancak bir daha satışı yapılabilir.

Yenileme merkezi, kendisine ulaşan kullanılmış malı, Bakanlığın veya Türk Standartları Enstitüsünün belirlediği düzenlemeyi esas alan standartlara uygun şekilde refurbished etmesi gerekir. Onarımda parça değişikliği istenilmesi halinde bu parçaları temin ederek işlemini tamamlaması elde edilir. Yenilenme aşamasında cihazın elektronik kart bilgilerin değiştirilmemesi ve bu bilgilere bağlı kalınması lazımdır.

Yenilenmiş ürünler satışı hakkında resmi gazete kararlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yenilenmiş Cihazları Satan Kişilere Yönetmeliğin Verdiği Sorumluluklar Nelerdir?

Yenilenmiş telefon satışı hakkında yönetmelik kapsamında birçok telefon hizmeti veren kurumları etkilemiş bulunuyor. Özellikle yenilenme merkezinden çıkan ürünleri satan yetkili satıcının sorumlulukları bu yönetmelikte belirlenmiştir. Tüketiciye ödeme yükümlülüğü altına girmeden önce gerekli bilgileri vermesi gerekir. Bu bilgiler yenilenmiş ürüne ilişkin yapılan işlemler, değiştirilen parçalar ve garantiyle ilgili hususlar hakkında bilgilerdir. Satıcı yeniliği yapılan ürünün bilgilendirmesi ve reklamında olan içeriğine bağlı kalarak açıklamalarda bulunur. Satış aşamasında kullanıcıya ürünün Türkçe tanıtımını ve kullanma kılavuzunu vermesi gerekir. Paketlenmiş şekilde ancak garanti şartları altında olan telefon satışı gerçekleştirilir.

Yenilenmiş Telefon Alan Alıcıların Üzerinde Bulunan Sorumlulukları

Yenilenmiş telefon veya benzeri cihaz almaya karar verdiyseniz devlet tarafından desteklenmesinin olup olmadığına bakılması gerekmektedir. Garanti belgesi, fatura veya fatura yerine geçen perakende satış fişi, ödeme kaydedici cihaz fişi, gider pusulası ve benzeri belgeleri kontrol ettikten sonra saklamalıdır. Çünkü oluşacak garanti kapsamında olan hasarlarda bu belgeler önem teşkil eder.

Ticaret Bakanlığı Çıkardığı Yeni Yükümlülükler Amacı

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yenilenmiş telefon yönetmelikleri gerekçesi olarak kullanılmış ürünlerin yeniden ekonomiye kazandırılma amacı taşır. Kullanım ömrü dolmamış olan ürün yenilenmesi ve ardından ekonomi içerisinde yer alması piyasada canlılığa etki eder. Ülke genelinde piyasadaki canlılık ekonomiye katkısı kaçınılmaz bir sonuçtur. Ayrıca bu ürünlerin yenilenmesi de çevreye karşı da duyarlı bir hareket sayılabilir. Çünkü çevreye verilen zarar bir nebze olsun azalmış bulunur.

Yenilenmiş Telefonlara Yönelik Yeni Yönetmeliğin Yararları Nelerdir?

Yenilenmiş telefon yönetmelikleri Türkiye üzerinde uygulanmaya başlamasını duyurulmasını Ticaret Bakanlığı yaptıktan sonra bu piyasada yer alan herkesi hareketlendirdi. Özellikle telefon alıcıları bu gelişmeden daha fazla memnun olacağa benziyor. Çünkü daha uygun fiyat aralığında garantili ürün bulabilmenin avantajı alıcının cebine yansıyor. Tüketici bütçesine uygun gelmeyen telefon ve benzeri cihazları bu sayede yenilenmiş olarak satın alacağı fiyat aralığında bulabiliyor. Yenilenmeyle alakalı çıkartılan yönetmelik müşteri mağduriyetini azaltmayı amaçlıyor. Yasal düzenleme mağduriyetin azalmasındaki ana etkendir. 

Garanti şartlarına dikkat eden alıcılar sürekli olarak sıfır ürün alması ayriyeten çevreye de bir zarar verdiği de aşikardır. Oysa yenilenmiş ürün sayesinde garantinin de en az 1 yıl olması aynı ürünün piyasada dönmesine vesile olur. Bu sayede çevreye olabildiğince az ürün atılmış olunur. Bir nevi piyasada uygunluğu düşünürken bir taraftan da çevre dostu uygulama olarak nitelendirilmesi yanlış olmayacaktır.

Önceki yazımıza https://easycep.com/blog/yenilenmis-telefonlar-garanti-kapsamina-girer-mi-21 linkinden ulaşabilirsiniz.