Telefon Telefon İşlemci Sıralaması ve Karşılaştırması

Telefon İşlemci Sıralaması ve Karşılaştırması

İşlemcinin performansı, telefonun hızını, oyun performansını ve pil verimliliğini doğrudan etkiler. Telefon işlemci sıralaması yaparak en iyiyi bulmanız mümkün. 12-05-2022

Bir akıllı telefon işlemcisi tartışmasız en önemli bileşenlerden biridir. İşlemcinin performansı, telefonun hızını, oyun performansını, kullanıcı deneyimini ve pil verimliliğini doğrudan etkiler. Hızlı işlemciye sahip bir cep telefonu, tüm favori uygulamalarınızı göz açıp kapayıncaya kadar açacak ve göreviniz hiçbir zaman yapılmayacaktır. İkinci el telefon işlemci sıralamasında daha zayıf işlemcili bir telefon kötü bir kullanıcı deneyimine neden olur ve aşırı ısınma, gecikme ve zayıf pil ömrü gibi sorunlara neden olabilir (daha yüksek pil kapasitesine sahip olmasına rağmen). GPU ayrıca çipin kendisine entegre edildiğinden oyun performansında da büyük rol oynar. Bu nedenle bir mobil çip için uygun terim SOC'DİR (çip üzerinde sistem).

Telefon İşlemci Sıralaması, Tech Centurion'da, bir işlemcinin performansını değerlendirmek için endüstri lideri kıyaslama tekniklerinden biri olan Centurion Mark'ı geliştirdik. Centurion Mark, bir çipin CPU performansını, oyun performansını ve pil verimliliğini gerçek dünya kullanımına göre değerlendirir ve tüm bu verileri her SOC'YE bir puan atamak için birleştiririz. Telefon işlemci sıralaması içerisinde Centurion Mark sadece ham kriterleri dikkate almakla kalmaz, aynı zamanda gerçek dünya performansını da dikkate alır. Bu durum tüketicilerin teknik ayrıntılara girmeden bir telefonun performansını anlamalarını kolaylaştırır. Telefon işlemci sıralaması, Aralık 2020 itibariyle, en iyi mobil işlemci, iOs 14 serisine güç veren Apple A12 Bionic'tir. En iyi ikinci işlemci Snapdragon 888, ardından Samsung Exynos 2100, A13 Bionic ve Kirin 9000 işlemcisidir. 

En İyi Mobil İşlemci Hangisi? 

Telefon İşlemci Sıralaması, sırada Exynos 1080, Kirin 9000E, Snapdragon 870/865+ ve MediaTek Dimensity 1200 ve 1100 var. Apple A12 Bionic, telefon işlemci sıralamasında 14. en iyi SOC'DİR ve Snapdragon 855+ ' dan biraz daha iyidir. İPhone 12'nin A14 Bionic yongası, en yüksek performanslı CPU'ya (hem tek çekirdekli hem de çok çekirdekli görevlerde) ve en hızlı GPU'ya sahip olduğu için rekabeti kazanıyor. Aynı zamanda en güç tasarruflu çiptir çünkü telefon işlemci sıralaması içerisinde yer alan TSMC'nin 5 nm prosesinde üretilen ilk ana üründür.

Yine Telefon İşlemci Sıralamasında üst sıralarda olan Kirin 9000 ayrıca TSMC'nin 5nm prosesinde üretilirken, Snapdragon 888 ve Exynos 1080 Samsung'un 5nm Prosesi kullanılarak üretiliyor. Time Flies etkinliği sırasında yeni iPad Air'i ortaya çıkarırken, Apple en yeni mobil sistemi olan A14 Bionic'i tamamladı. Son teknoloji ürünü 5 nanometre üretim süreci ile üretilen bu ürün, Apple'ın şimdiye kadarki en gelişmiş Soc'si ve muhtemelen gezegendeki en hızlı mobil işlemcidir.

Telefon İşlemci Sıralamasında üst sırada yer alan Apple son güncellemesiyle  (10.14.20) Apple, iPad Air ile birlikte duyurulan aynı A14'ü kullanan iPhone 12 ve iPhone 12 Pro'yu duyurdu. İlk 5nm çip Beklendiği gibi, Apple, üretmek için 5nm işlem teknolojisini kullanan “sektörde ilk” olduğunu iddia ediyor. Bu, belirli bir alanda daha küçük çip özellikleri ve daha fazla transistör anlamına gelir. Aynı zamanda tipik olarak belirli bir iş miktarı için daha düşük güç tüketimi anlamına gelir.

Bu süreç Apple'ın 11.8 milyar transistörü A14'e sokmasına izin veriyor. Bu A13'teki 8,5 milyardan yaklaşık yüzde 40 daha fazladır. Daha fazla transistör, daha fazla çekirdek, daha fazla önbellek ve daha gelişmiş özellikler anlamına gelir. Hala altı çekirdekli bir işlemci, ancak daha hızlı A11, A12 ve A13'te olduğu gibi, A14'te de altı CPU çekirdeği bulacaksınız; iki yüksek performanslı çekirdek ve dört Yüksek Verimli çekirdeğe sahiptir. Telefon İşlemci Sıralaması Apple, CPU'ya A14'te “büyük bir güncelleme” verildiğini ve paralel olarak daha fazla talimat verdiğini söylüyor. 

Telefon İşlemci Sıralaması 

Bunun ne anlama geldiğine dair daha fazla açıklama yapılmadan, A14'ün çekirdek başına bir kerede daha fazla talimat verebilecek ve işleyebilecek daha geniş bir superscalar tasarıma sahip olmasını beklemek güvenli görünüyor. Bu, daha düşük saat hızlarında daha iyi performans sunma eğiliminde olan saat başına daha fazla talimat (IPC) anlamına gelir. Apple; A14'ün en zorlu uygulamaların ihtiyaçlarını karşılayacak boyutta ve büyük, yüksek performanslı önbelleklere sahip olduğunu söylüyor. Bu muhtemelen L2 önbelleğinde A13'teki 8MB üzerinde bir artış veya belki de henüz bir Apple Soc'de görülmeyen L3 önbelleğinin tanıtılması anlamına geliyor.

Apple, CPU'nun önceki iPad Air'dekinden yüzde 40 daha hızlı olduğunu, ancak bu tabletin içinde bir A12 olduğunu söyledi. Apple, A13'ün A12'den yüzde 20 daha hızlı olduğunu söyledi; Bu, A14'ün CPU'SUNU A13'ten yaklaşık yüzde 17 daha hızlı hale getirecektir. Tamamen yeni bir GPU A14 ayrıca Apple'ın en yeni GPU mimarisine ve a13'teki ile aynı sayıda dört GPU çekirdeğine sahiptir. Apple, mümkün olan en düşük güçte maksimum sürekli performansı sunmak için ölçeklendirildiğini söylüyor.

Apple'a göre, yeni GPU, önceki iPad Air'in A12'si anlamına gelen “önceki nesil cihaz” ile karşılaştırıldığında, grafik performansında yüzde 30'luk bir artış sağlıyor. Apple, a13'ün grafiklerinin A12'den yüzde 20 daha hızlı olduğunu söyledi, Bu yüzden A14'ün yüzde 20 daha alması kurs için eşit. Sinir motorunu ikiye katlayın A11'den (“biyonik” monicker'ı taşıyan ilk Apple yongası) bu yana Apple, Soc'lerine nöral motor adı verilen özel bir silikon blok dahil etti. Bu donanım, makine öğrenimi ve yapay zeka hesaplamalarında kullanılan işlemleri gerçekleştirmek için özel olarak üretilmiştir. Bu çipte sinir motoru saniyede 600 milyar işlem gerçekleştirdi. 

En İyi İşlemciye Sahip Telefonlar 

Bu, A12'de 5 trilyona ve A13'te 6 trilyona yükseldi, ikincisi de CPU çekirdeklerinde matris hesaplama donanımı ekledi. A14, sinir motorunu 8 çekirdekten 16'ya iki katına çıkararak saniyede etkileyici bir 11 trilyon işlem gerçekleştiriyor. CPU çekirdeğindeki matris hızlandırma donanımı artık daha hızlı bir “ikinci nesil” tasarımda da, Apple aracılığıyla farklılıkların ne olduğuna dair hiçbir belirti vermedi.

Apple'ın A14 Bionic SoC hakkında ortaya koyduğu her şey için, öğrenecek çok şey kaldı. Modern mobil sistem-on-chip tasarımları çok sayıda özel hızlandırma donanımına sahiptir: kameralar için görüntü sinyal işleme, video kodlama ve kod çözme, şifreleme ve şifreleme hızlandırma, depolama ve bellek denetleyicileri ve daha fazlası. Tüm bunların iPhone, iPad ve yakında Mac kullanma deneyimi üzerinde anlamlı bir etkisi olabilir. Apple bu konu hakkında ayrıntılı bir açıklamada bulunmadı. Görüntü sinyal işlemcisinin daha iyi olduğunu biliyoruz çünkü iPhone 12 bununla daha fazlasını yapabilir, ancak ne kadar iyi ve ne şekilde olduğunu bilmiyoruz.

Apple'ın sayfasındaki "Pro video" kodlama ve kod çözme etiketleri muhtemelen iPhone 12'de bulduğumuz 10 bit HDR (Dolby Vision destekli) özelliklerine işaret ediyor. Geliştiriciler iPad Air ve iPhone 12'yi ele aldıkça A14'ün yetenekleri hakkında daha fazla bilgi edinebiliriz. Telefon işlemci sıralamasındaki Apple'ın ilk silikon Mac'leri A14'ün bir türevine dayanıyorsa, piyasaya sürüldükten sonra temelleri hakkında daha fazla bilgi edinmemiz mümkündür. 

Telefon İşlemci Sıralama Tablosu

Sıralama  İşlemci Adı  Telefon  Centurion Mark 
#1  Apple A14 Bionic  Apple iPhone 12  165 
#2  Snapdragon 888  OnePlus 9  158 
#3  Exynos 2100  Samsung Galaxy S21  156 
#4  Apple A13 Bionic  Apple iPhone 11  154 
#5  Kirin 9000  Huawei Mate 40 Pro  152 
#6  Kirin 9000E  Huawei Mate 40  151 
#7  Exynos 1080  Vivo X60 Pro  151 
#8  Snapdragon 870  Xiaomi Poco F3  151 
#9  Snapdragon 865+  Asus ROG Phone 3  150 
#10  Dimensity 1200    150* 
#11  Snapdragon 865  OnePlus 8  149 
#12  Dimensity 1100  Vivo S9  149 
#13  Snapdragon 780G  Xiaomi Mi 11 Lite 5G  147 
#14  Dimensity 1000+  Xiaomi Redmi K30 Ultra  146 
#15  Apple A12 Bionic  iPhone XS Max  146 

Bu yazımızda sizlere telefon işlemci sıralaması ve karşılaştırması konusundan bahsettik. Bir önceki yazımıza https://easycep.com/blog/neden-macbook-tercih-etmelisiniz-75 linkinden ulaşabilirsiniz.