Telefon Cep Telefonunda Geri Dönüşüm, Tekrar Satış ve Yeniden Kullanma

Cep Telefonunda Geri Dönüşüm, Tekrar Satış ve Yeniden Kullanma

Mevcut mobil cihazınızı ne zaman aldığınızı düşünün ve eski cep telefonunuzu geri dönüştürdünüz mü? 09-05-2022

Mevcut mobil cihazınızı ne zaman aldığınızı düşünün ve eski cep telefonunuzu geri dönüştürdünüz mü?

Çoğu cep telefonu kullanıcısı, telefonunu 18 ile 24 ay arasında değiştirmektedir. Bu sebeple, Türkiye’de çekmecelerde, saklama kutularında ve çöplüklerde milyonlarca telefon olduğu tahmin edilmektedir.

Bu büyük rakamlara rağmen, uygun, kolay ve güvenilir geri dönüşüm platformları olmadığı için insanlar telefonlarını geri dönüşüme gönderememektedir. Cep telefonunu geri dönüştürme oranı ülkemizde gerçekten çok düşüktür. Büyük olasılıkla, cep telefonlarının düzgün şekilde nasıl geri dönüştürüleceği bilinmemekte ve uygun platformların eksikliği ile oranlar çok düşük kalmaktadır.

Cep telefonları bir e-atıktır ve rastgele atılabilir değildir. Çevre Koruma Ajansı’na göre cep telefonları ve aksesuarları, ayıklanması ve üretilmesi için enerji gerektiren değerli metallerden, bakırdan ve plastikten yapılır. Cep telefonlarının geri dönüşümü, sera gazı emisyonlarını azaltır ve doğal kaynakları korur.

Eski bir cep telefonunun atılması için çeşitli çevre dostu seçenekler var. Bunlar geri dönüşüm, yeniden satış ve yeniden kullanmaktır.

Cep Telefonu Geri Dönüşüm

Birçok sivil toplum kuruluşu, hizmet sağlayıcı ve cep telefonu üreticisi, cep telefonlarını yenileyen veya bileşenlerini geri dönüştüren programlara sahiptir. Çok sayıda geri dönüştürülmüş cep telefonu yenilenmiş telefon olarak satılabiliyor. Ülkemizde bu işi profesyonel olarak yapan easycep.com ’dur. İlk yapmanız gereken adım, easycep.com sitesine girmek ve “Telefon Sat” sekmesinden telefonunuzun markasını, modelini, kapasitesini ve ekran durumunu seçerek telefonunuzun değeri bulmaktır. İkinci adım olarak çıkan teklifi kabul etmeniz durumunda iletişim formunu doldurarak telefonunuzun belirttiğiniz adresinizden alınmasını beklemektir. Telefonunuz bize ulaştıktan sonra gerekli incelemeler yapıldıktan sonra paranız nakit olarak hesabınıza aktarılır veya telefonunuzun değerinin yüzde 10 fazlasına takâbül eden miktarda hediye çeki alabilirsiniz. Easycep.com telefonunuz içerisindeki bütün verileri kalıcı olarak silmekte sildikten sonra işlem yapmaktadır. Bu sayede verilerinize hiç kimse tarafından ulaşılamayacaktır.

Nakit için Cep Telefonları Satmak

Eski model kullanmadığınız cep telefonlarını satarak bunları nakite çevirebilirsiniz. EasyCep.com kullanılan ve çalışan cep telefonları için nakit sunmasının yanında piyasadan kalkmış ve artık kullanılmayan, değeri olmayan telefonlara da nakit sunmaktadır. Kullanılan ve çalışan telefonlar, telefon içerisindeki verilerin kalıcı olarak silinmesinden sonra çeşitli testlerle kontrol edilmekte ve 12 ay garanti ile müşterilerine sunulmaktadır. Bunun yanında piyasadan kalkmış ve artık kullanılmayan değeri olmayan telefonlar içerisindeki verileriniz kalıcı olarak silindikten sonra geri dönüşüm için kullanılmaktadır.

Önceki yazımızı https://easycep.com/blog/yenilenmis-telefonlar-ikinci-el-telefonlarla-kesinlikle-ayni-degildir-2 linkinden inceleyebilirsiniz.