Telefon 5 Adımda iPhone Bellek Temizliği

5 Adımda iPhone Bellek Temizliği

iPhone bellek temizliği yaparak tüm gereksiz verilerden kurtulabilir, cep telefonunuzu daha hızlı ve tam performansla kullanabilirsiniz. 11-05-2022

Gün geçtikçe değişen ihtiyaçlarımızı karşılamak için yeni uygulamalar piyasaya çıkıyor. Her birini yükleyip aktif olarak kullanmak istiyoruz ama zaman içinde bazılarını göz ardı etmeye başlıyoruz. Bu hevesle yükleyip kullanmadığımız ya da daha gelişmişini indirip eskisini unuttuğumuz uygulamalar cep telefonumuzun daha yavaş çalışmasına sebebiyet veriyor. Aynı zamanda bazı dosyalar, fotoğraflar da daha sonra tekrar kullanılmak üzere önbellekte saklanıyor ve zaman içinde cihazınızın bu bölümünde bir yığılma meydana geliyor. Bunun olmaması için cihazınıza belli aralıklarla iPhone bellek temizliği ve önbellek temizliği yapmanız gerekiyor. İphone telefonlarda bu işlemler oldukça kısa ve basit adımlardan oluşuyor.  Bu işlem sayesinde telefonunuzu daha yüksek verimle ve hızla kullanabilirsiniz.

Artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen cep telefonları neredeyse bütün ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek kapasiteye sahip hale geldi. Bu nedenle cep telefonumuzun hızlı ve verimli bir şekilde çalışması bizler için oldukça önem taşıyor. Cihazımızda yaptığımız her türlü işlem geçici olarak bellekte tutulur. Tüm veriler burada saklanır ve doluluk oranı arttığında ise telefonunuzun yavaşlamasına neden olur. Bunun yaşanmaması için düzenli olarak bu alanın temizlenmesi gerekir. Özellikle iPhone bellek temizliği oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Çeşitli uygulamalar indirerek bu işlemi gerçekleştirebilirken cihazın kendi sisteminden de kolayca iPhone bellek temizliği yapabilirsiniz. Bu sayede iPhone cep telefonunuzu tam kapasiteyle kullanabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.

iPhone Bellek Temizliği Yaparak Telefonunuzun Performansını Artırın

Cep telefonunuzu tam performansla kullanabilmek için belli aralıklarla belleğini temizlemeniz gereklidir. Yaptığınız her işlem burada saklanır ve işlemlerimizi çoğunlukla cep telefonlarından yaptığımızı hesaba katarsak veriler oldukça birikir. Bu da telefonunuzun hızını büyük miktarda düşürür. Bunun yaşanmaması için her işletim sistemi kendine göre bir sistem sunar. Android cihazlarda bellek temizliğini bazı araçlar kullanarak iOS cihazlarda ise bunu sistem üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Sıralayacağımız iPhone bellek temizliği aşamaları resmi olarak açıklanmış bir yöntem değil ancak iPhone kullanıcıları tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Sistem kapanacağını sanarak tüm işlemleri ve arka plandaki uygulamaları durduruyor, böylece bellek hafiflemiş oluyor. Pratik bir şekilde iPhone bellek temizliği yapabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken basit 5 adımı sizin için sıraladık.

  1. Adım: Öncelikle ana ekran düğmesi olmayan modellerde sırasıyla Ayarlar ve buradan Erişilebilirlik sekmelerini kullanarak Assistive Touch özelliğini açmanız gereklidir. Daha sonra bütün modellerde açma/kapama düğmesine bir süre basılı tutun.
  2. Adım: “Kapat” yazısı ekrana geldiğinde parmağınızı açma/kapama düğmesinden çekin.
  3. Adım: Ana ekran düğmesi olan modellerde bu butonu bir süre basılı tutun. Ana ekran düğmesi olmayan modellerde ise Assistive Touch düğmesine dokunun ve menüde çıkan ana ekran butonunu basılı tutun.
  4. Adım: Ana ekran önünüze geldiğinde düğmeye basmayı bırakın.
  5. Adım: iPhone bellek temizliği aşamaları kolayca tamamlandı.

iPhone Bellek Temizliği Ardından Önbellek Temizliği ile Hızlanın

Cep telefonunuzu kullanarak gezindiğiniz bir web sitesi ya da indirdiğiniz bir uygulamada bulunan veriler daha sonra tekrar yükleme yapılmaması adına önbellekte saklanıyor. Bu sayede tekrar aynı dosyaları indirmek zorunda kalmıyorsunuz. Ancak bunlar zaman içinde önbellekte birikiyor ve telefonunuzun yavaşlamasına sebep oluyor. Bu toplanan verileri silmeyi alışkanlık edinerek telefonunuzdan tam performans alabilirsiniz. Bu sayede telefonunuzu satmak istediğiniz zaman maximum fiyat üzerinden satışa çıkarabilme şansı elde etmiş oluyorsunuz. Telefonunuzu satma gibi bir düşünceniz varsa bakanlık kararlarına ve yasalara uygun olarak ikinci el telefon alım ve satışı yapan EasyCep firmasını ziyaret edebilir, telefon sat kategorisi üzerinden detaylı bilgiye ulaşarak telefonunuzu satabilirsiniz.

iPhone bellek temizliği ve önbellek temizliğine özen gösterdiğiniz zaman hem zaman hem de hafızada boş yer kazanmış olursunuz. Her işletim sistemi kendine göre bir önbellek temizleme yoluna sahiptir. iOS işletim sistemlerinde önbellek temizliği yapabilmeniz için izlemeniz gereken yolu aşama aşama sıraladık. Bu sayede telefonunuzun performansı hızlanacaktır.

iPhone Bellek Temizliği Ardından Safari Önbelleği Temizleme

Tarayıcıların sakladığı veri miktarı çok fazla yer kapladığından öncelikle Safari önbelleği temizlemeniz gerekir. Ancak öncesinde hesaplarınızın kullanıcı adları ve şifrelerini kaydedin çünkü bu işlemden sonra tüm hesaplarınızdan çıkış yapılır. Aynı zamanda tarayıcı geçmişiniz, benzeri bilgileriniz silinir ve eğer bir sitede geziniyorsanız buradan da çıkış yapılır.

Safari önbellek temizlemek için Ayarlar- Safari- Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil yolunu izlemeniz gerekir. Ayrıca bu işlemi manuel olarak tek tek de yapabilir ve ziyaret ettiğiniz internet sitelerinin de ne kadar veri topladığını görebilirsiniz. . Bunun için Safari sekmesinde İleri Düzey- Web Sitesi Verileri yolunu izlemelisiniz. Bu şekilde iPhone bellek temizliği ve önbellek temizliği yaparak cep telefonunuzun hafıza yükünü azaltabilirsiniz.

iPhone Bellek Temizliği Ardından Uygulama Önbelleğini Temizleme

Bazı uygulamalar çok fazla yer kapladığı için önbellek temizleme işlemine buradan devam edebilirsiniz. Bir uygulamanın iPhone cep telefonunuzda kapladığı yeri öğrenmek için Ayarlar- Saklama Alanı aşamalarını izleyebilirsiniz. Eğer çok fazla yer kaplıyorsa bellekte yer açmak için bu uygulamayı silebilirsiniz. Üzerine tıkladığınızda Belgeler ve Veriler sekmesi uygulamanın ne kadar veriyi tuttuğunu gösterir. Tüm bu sakladıklarıyla beraber uygulamayı kaldırmak istediğinizden eminseniz Uygulamayı Sil seçeneğine tıklayabilirsiniz. Ancak öncelikle uygulamanın size bu izni verip vermediğini öğrenmeniz gerekir. Bunun için Ayarlar sekmesinden tüm uygulamaların silinip silinemeyeceğine bakmalısınız. Bazı uygulamaların silinme seçeneği Ayarlar sekmesinde değil uygulamanın içinde bulunur. Böyle bir durumda silme işlemini uygulamayı açıp oradaki ayarlardan gerçekleştirebilirsiniz.

Uygulama Silip Tekrar Yükleme

Uygulamanın size silme izni vermediği durumlarda bu uygulamayı silip tekrar yüklemek gereklidir. Aynı zamanda bu, uygulamanın içinde sakladığı diğer verilerden de kurtulma yöntemidir. Uygulamayı sildiğinizde içinde tuttuğu tüm veriler onla birlikte gidecek ve uygulamayı tekrar yüklediğinizde ağırlıklarından kurtulduğu için daha az yer kaplayacaktır. Sildiğiniz bir uygulamayı tekrar yüklemek için App Store uygulamasını açın ve hesap ayarlarına ulaşabilmek için ekranın üst köşesindeki kendi profil fotoğrafınıza tıklayın. Satın Alınanlar ve ardından Satın Alma İşlemlerim sekmesine dokunun.

Son olarak da kullanılmayan uygulamayı bulup yeniden indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Parasını ödediğiniz bir uygulamayı sildikten sonra tekrar aktive edebilmeniz için ikinci defa bir ücret ödemenize gerek olmadığını da hatırlatmış olalım. iPhone bellek temizliği ve önbellek temizliğini yapmak için bu ve bunun gibi birçok yol izleyebilirsiniz.

“Diğer” Saklama Alanını Temizleme

Safari ve uygulama önbelleklerini temizlediniz ama hâlâ iPhone cep telefonunuzun hafızasında yeterli miktarda boş alan yoksa saklama alanının büyük bir kısmını kaplayan Diğer alanına yöneleceksiniz. Uygulamalar, fotoğraflar, mesajlar, Diğer gibi çeşitli sınıflara ayrılmış bellekte temizlemesi en zor olan kısım Diğer bölümüdür çünkü bu alanda silinemez günlükler, önbellekler, CloudKit Veritabanı gibi sistemsel veriler bulunur. Bu alanı birkaç şekilde temizleyebilirsiniz. Arka plandaki bazı uygulama ve konum verilerini kapatabilir, eski maillerinizi silebilirsiniz. Uygulama önbelleklerini ya da Safari verilerini temizleyebilirsiniz. Ayrıca iPhone’un, kullanılmayan uygulamaları kendiliğinden kaldırma özelliğini aktive edebilirsiniz. Ancak Diğer kısmını temizlemenin en sağlam yolu cihazdaki bilgileri yedekleyerek telefonu sıfırlamaktır. Bu alanın büyük olmasının en önemli sebepleri uygulamalar ve işletim sistemindeki bozukluklardır.

Hatalı dosyaların hepsine ulaşarak onları ortadan kaldırmanın tek yolu ise iPhone cep telefonunuzu sıfırlayarak yedeklediğiniz bilgileri yükleyip yeniden başlamaktır. iPhone bellek temizliği ve önbellek temizliği yaparak Diğer alanındaki, Safari önbelleğindeki ve uygulama önbelleğindeki gereksiz verileri silerek cep telefonunuzun hızını artırabilir ve tam verimle çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bunu düzenli aralıklarla yaparak telefonunuzun tam performansla çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://easycep.com/blog/apple-urunleri-nasil-temizlenir-28  linkinden ulaşabilirsiniz.