İptal, İade Ve Garanti

Easycep’te birinci önceliğimiz sizin memnuniyetinizdir. Satın aldığınız ürünle mutlu olmanız bizim için önemlidir. Bu nedenle iptal ve iade süreçlerimizin tümünün kolay ve sorunsuz ilerlemesi için gayret ederiz.  İlginize teşekkür ederiz.

 

Easycep ’ten satın alınan bir ürünün iptal koşulları nedir?

Satın aldığınız bir ürünü siparişi takip eden ilk 24 saatte müşteri hizmetlerini arayarak iptal edebilirsiniz. Bu durumda paranız 3-5 iş günü içinde hesabına aktarılır.

Bakiyenin aktarılması sırasında bankanızdan kaynaklı gecikmeler yaşanabilir.

 

Satın aldığım ürünü nasıl iade edebilirim?

Satın aldığınız ürün size ulaştı ise, iade formunu doldurmalı ve ardından ürünü anlaşmalı kargo kuruluşumuz Aras Kargo ile bize göndermelisiniz.  Aras Kargo’nun iade kodunu formun üst kısmında görebilirsiniz. Kargo hizmeti ücretsizdir. Cihaz, bize ulaştıktan sonra teknik incelemeye alınır ve bu tamamlandıktan sonra müşteri hizmetlerimizi sizi arayarak süreç hakkında bilgi verir. İade formu doldurmadan önce bilgi almak isterseniz, yine müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

 

Ürünün iade koşulları nasıldır?

Aldığınız ürünü 14 gün içinde koşulsuz iade edebilirsiniz. Bu ürünü iade olarak alabilmemiz için aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi önemle rica ederiz.

 

  • Cihazın iade sebebi teknik bir arıza ise, Easycep teknik ekibi cihazı incelemeye alır. Bu teknik arızanın, cihazın kullanımından kaynaklandığı tespit edilirse, iade kabul edilemez. Yine aynı şekilde cihazda kullanımdan kaynaklı, düşme, kırılma, kasada eğrilme ya da sıvı teması varsa iade kabul edilemez. 

 

  • Cihazın iadesinin kabul edilebilmesi için size gönderilen kutuda yer alan diğer aksesuarlar ve belgeler ile (TSE belgesi gibi) birlikte gönderilmesi gerekir. Aksesuarlardan biri ya da tamamı temin edilemez ise, bunların bedelini toplam iade ücretinden düşerek iadenizi gerçekleştiririz.

 

  • Cihazın iadesinin kabul edilebilmesi için cihazdaki tüm şahsi hesaplarınızdan çıkış yapmış olmanız gerekir. Bu sizin kişisel verilerinizi koruyabilmemiz için de önemlidir.

 

  • KEA ürünlerinde, ürünün kullanılmamış olması gerekmektedir.

 

Ürünü 14 gün dolduktan sonra da iade edebilir miyim?

Easycep’te koşulsuz iade hakkı 14 gün için geçerlidir. Bunun ardından cihazınızda herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız, müşteri hizmetleri kanalı ile bize ulaşabilirsiniz. Teknik ekibimiz sorunun giderilmesi için yasal koşullar çerçevesinde (malın ayıplı kusurlu olması durumu gibi) size destek verecektir.

 

Web sitenizden aldığım ürünü mağazalarınızdan iade edebilir miyiz?

Evet, edebilirsiniz.

 

İade ettiğim ürünün ücret iadesini kaç gün içinde alabilirim?

Satın aldığınız ürün henüz elinize ulaşmadan iptal/iade talebinde bulunduysanız, paranız 3-5 iş günü içinde hesabınıza aktarılır. Elinize ulaştıktan sonra, açtığınız iade taleplerinde ise, talebinizi takiben,

7-14 iş günü içinde paranı hesabınıza aktarılır. Bakiyenin aktarılması sırasında bankanızdan kaynaklı gecikmeler yaşanabilir.

 

12 Ay Garanti Neyi Kapsar?

Easycep’te satın aldığınız her ürün fatura tarihini takiben 12 ay süre Easycep garantisindedir.

Bu garanti kullanıcı hatasından kaynaklanan düşme, çarpma, delik, kırılma, çatlak, telefonun içine yabancı bir madde girmesi ya da sıvı teması gibi durumlardan oluşabilecek arızaları kapsamaz. Bunun dışındaki tüm arızalar garanti kapsamındadır.