Telefon Telefon Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Telefon Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Telefon ve bilgisayar kullanırken sık sık güncelleme bildirimleriyle karşılaşırız. Telefon güncellemesi cihazınızın ömrü ve kullanımı açısından önemlidir. 12-05-2022

Telefon ve bilgisayar kullanırken sık sık güncelleme bildirimleriyle karşılaşırız. Cihazlarınızın bir problemi olmadığından güncelleme bildirimlerini göz ardı ediyor olabilirsiniz. Cihazlarınızda daha sonra herhangi bir problemle karşılaşmamak için yazılım güncellemeleri oldukça önemlidir. Cihazlarınızda güncelleme bildirimi çıkarsa bu uyarıları dikkate alınız. Çünkü telefon güncellemesi telefonlarınızın ömrü ve kullanımı açısından son derece önemlidir.

Günlük yaşamda kullanılan bütün elektronik cihazlarda yazılımlar bulunmaktadır. Bu yazılımları kodlayanlar, ürünler piyasaya sürüldükten hemen sonra da yazılım geliştirmeye devam ederler. Telefonlarınızda kullandığınız bütün uygulamaların yazılımları sürekli olarak gelişir ve değişir. Geliştiriciler yazılımlara yeni özellikler eklemek ve dış tehdit unsularına karşı tedbir almak veya bazı hataları gidermek açısından güncellemeler yaparlar. Sürekli olarak karşınıza güncelleme bildirimi çıkmasının bir sebebi vardır. Bu sebepte yazılımı daha iyi ve güvenilir bir hale getirmektir.

Bugünün şartlarında mobil cihaz kullanımının sürekli artması, teknolojinin gelişmesi birçok kolaylığı beraberinde getiriyor. Mobil cihazların iş dünyası dışında günlük hayatımızda da önemli bir yeri vardır. Bu durum internet üzerinden saldırıların oluşmasına sebep oldu. Bu yüzden cihazlarımızın güvenliği son derece önemlidir. Birçok mobil geliştirici ve uygulama sahipleri yeni güncellemeler getirerek, saldırıları engellemeyi hedefliyor. Telefon güncellemesi bu yüzden oldukça önemli bir konudur. Telefon güncellemesi cihazlarınızın ömrünü uzatır ve size iyi bir kullanıcı deneyimi sunar. Cihazlarınıza yapılacak saldırılara karşı sizleri korur. Bu yüzden telefonlarınızda gördüğünüz güncellemeleri ertelememenizi tavsiye ediyoruz.

Android Telefon Güncellemesi

 • Wi-Fi ağına bağlan,
 • Android, telefonlarınızda bulunan ayarlar menüsünü seçin,
 • Sistem seçeneğine dokunun,
 • Cihaz hakkında yazan pencereye tıklayın,
 • Yazılım güncellemeleri seçeneğine gidin,
 • Telefonlarınızda olan güncellemeler var ise sistem güncellemesi mevcut seçeneği çıkacaktır. Güncelleme yapmak için ekranın altında olan indir ve yükle seçeneğine tıklayın. Telefonunuz güncellenmişse bu cihaz güncel mesajını görürsünüz.

iOS Telefon Güncellemesi

 • Telefonu Wi-Fi ağına bağlayınız,
 • Ayarlar sekmesine gidiniz,
 • Genel menüye tıklayıp yazılım güncelleme seçeneğine tıklayın,
 • Yükle ve indir yazan bölüme tıklayın,
 • Güncellemeyi hangi saatte yapmak isterseniz seçenek tıklayıp işlemleri tamamlayın.

Telefon Güncellemesi Yapılmazsa Ne Olur?

Akıllı cihazlara, belirli zaman dilimlerinde güncellemeler gelir. Bu şekilde telefon yeni uygulama ve yeni özelliklere entegre edilir. Yazılım içerisinde olan hatalar giderilerek, telefon daha güvenli bir hale getirilir. Böylelikle telefonun ömrü uzar. Bütün bunları bilerek telefona güncelleme yapmamak risk doğurmaktadır.

 • Telefon içerisindeki bütün uygulamalar geliştirilmek üzere sürekli güncellenir. Bu da telefona güncelleme bildirimi gelmesi demektir. Wi-Fi ağına bağlandıktan sonra otomatik bir şekilde güncellenirler. Uygulamalar güncellendiği zaman, telefonunuz güncellenmezse telefonunuz yeni özellikleri kaldıramaz hale gelir. Bir müddet sonra donma ve kasma durumları yaşanır.
 • Güncellenmiş olan uygulamalar bir süre geçtikten sonra telefonunuza destek vermezler. Böylelikle uygulamaları kullanamazsınız.
 • Telefonlar, virüs ve kötü niyetli yazılımlardan korunmak için güncellenir. Telefonlarınızda güncelleme yapmazsanız güvenlik duvarı zayıf kalır.

Yukarıda bahsettiğimiz bilgiler sonrasında telefonunuzu güncellemek istiyorsunuz. Fakat telefonunuzda yazılım güncellemesi yok. Telefonlar uzun süre güncellenmezse güncellenme sistemi bir süre sonra devre dışı kalır. Eski model bir cihazınız varsa telefonlarınız güncellemeleri kabul etmiyor olabilir. Bunun sebebi de bazı yeni uygulama özelliklerinin üst özellikli telefonlar istemesidir. Bazı oyunları eski Android cihazlarla oynamanız mümkün değildir. Çünkü oyun grafikleri daha kaliteli ve üst model bir cihaza göre tasarlanmıştır. Telefonunuzun güncelleme bildirimi alması için üretici firmaların telefonunuzun özelliklerine uygun yazılım güncellemesi yapmaları gerekir.

Telefon Güncellemesi Android iOS

1)Android

Google belli başlı zamanlarda sadece kendi belirlediği cihazlara bildirim getirmektedir. Bu güncellemelerle sistemlerde bulunan açıklar ve sorunlar düzeltilir. Bazı zamanlar telefonların var olan sistemleri, daha üst modellere göre ayarlanmaktadır. Güncellemelerle telefonların ömrü uzar ve performansı artar. Fakat bir süre sonra telefonları güncelleme almazlar. Telefon artık güncel telefonlar listesinden çıkarılır. Eski olarak görülür. Telefonlarınızın güncelleme almaması, üretici firmalar tarafından eski olarak konumlandırıldığı anlamını taşır. Bu tarz durumlarda telefonunuzu kullanmaya devam edin. Fakat güncellemelerin telefonu diri tuttuğunu düşünerek, bazı problemlerle karşılaşmanız sürpriz olmaz.

Akıllı telefon üreticileri Android işletim sistemlerinin açık kaynak kodlu olması nedeniyle geliştirdikleri yazılım çözümlerini Android ile bütünleşmiş bir biçimde dağıtıma sunmaktadır. Bu yüzden Google tarafından yayınlanmış olan mobil güncellemeleri bütün cihazlar aynı süre zarfında alamayabiliyor. Fakat Google, Android One, Android Silver ve Nexus isimlerini vermiş olduğu farklı üreticiler tarafınca üretilen fakat üzerinde herhangi bir yazılım olarak ekleme ya da çıkarma işlemleri yapılmamış olan mobil cihazlara otomatik güncelleme desteği vermektedir. Farklı üreticilerin üretmiş oldukları cihazlarını kullanmayı tercih eden kullanıcıların ise bu tarz güncellemeleri kullanmayı tercih eden kullanıcılarınsa güncellemeler cihaz üreticisi tarafından yayınlanmasını beklemeleri gerekmektedir.

Google güncelleme desteği verdiği Android cihazların sürüm güncellemeler için iyi bir araştırma yapmanızı öneririz. Android cihazlarınızın güncelleme sunucusuyla bağlantı hatası oluşması durumunda yayınlanan sistem kalıpları kullanılabilmektedir. Google tarafından yayınlanmış olan sistem güncellemelerini içeren bilgileri de sağlam kaynaklardan araştırınız.

Android Telefon Güncellemesi Yapılmazsa Ne Olur?

 • Telefon güncellemesi yapılmayan Android telefonlar kötü ve virüslü dosyalara karşı dirençsiz kalır. Telefonu kullandıkça sürekli bir güvenlik açığı çıkar ve bu durum git gide büyür.
 • Google Play Store’da olan bazı uygulamaları kullanamazsınız.
 • Zaman geçtikçe donma ve kasma gibi birçok problemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Güncelleme almayan telefonlar yetersiz kalırlar.
 • Bataryanız yetersiz olur ve telefonun kullanım ömrü azalır.

2)iOS

iOS güncellemeler, android telefonlara oranla daha çok sık yapılır. Apple, bütün iPhone cihazlar için yeni özellikler getirmektedir. Çıkan her yeni telefona büyük yenilik ve değişimler içeren güncellemeler yapılır. Daha sonra kapsamlı güncellemeler yılda bir iki kez yapılır. Bunun dışında 2-3 ayda bir sorunların çözümü için güncellemeler çıkarılır. Android'de olduğu gibi bütün güncellemeler her telefona gelmemektedir. Eski modeller, bir süre geçtikten sonra güncelleme almayabilirler. Alsalar bile güncellemeleri kaldırmayabilirler.

Apple tarafından üretilen iPhone, iPod Touch, iPad ve Apple TV cihazlarında olan iOS için yapılan araştırmalarda, cihazların yüksek erişim yetkisinde kullanılmasını ve birçok mobil uygulamanın korsan kullanımını sağlayan JailBreak işlemleri yapılan cihazlar JailBreak ile yetkileri yükseltilen iOS işletim sistemlerine sahip olan cihazların yer alması ağlarınızdaki diğer cihazlar için tehlikeli olabilir.

Ayrıca Apple tarafından yayınlanan güncellemeleri düzenli olarak gerçekleştiremeyen kullanıcılar yayınlanmış olan zafiyetlerden kötü etkilenebilir. iOS işletim sistemlerine sahip cihazlarınızı güncellemek için Apple tarafından önerilen güncelleme talimatlarını okuyabilirsiniz.

Kurumsal ve kişisel birçok bilginin yer aldığı cihazlarımızın güvenliği oldukça önem arz etmektedir. Ayrıca kullandığımız uygulamaların hangi izinleri ne için istediklerini bilmeli ve verilerin gizlilik derecelerine göre bu izinleri ayarlamalıyız.

iPhone Telefon Güncellemesi Yapılmazsa Ne Olur?

 • Telefonlara gelen yeni özellikler ve geliştirmelerden yararlanmak mümkün olmaz,
 • Telefonlarınız iyileştirilmediği süre boyunca güvenlik anlamında risk artar.
 • App Store üzerindeki uygulamaları güncelleme durumunuz olmaz. Bir süre geçtikten sonra bu uygulamaları kullanamazsınız.

Easycep Apple, Samsung, OPPO, Huawei, Xiaomi gibi önemli akıllı cihaz markalarının ikinci el yenilenmiş telefon sizlere sanal mağazalarından sunmaktadır. Ayrıca laptop, tablet, ikinci el akıllı saat gibi diğer tüm dijital ürünleri de sitemizde bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://easycep.com/blog/en-hizli-android-telefonlar-70 linkinden ulaşabilirsiniz.