Telefon EasyCep, Türkiye’nin İlk “yenilenmiş elektronik ürün pazaryeri” Olarak, 9 Milyon Liralık Tohum Yatırımını Aldı!

EasyCep, Türkiye’nin İlk “yenilenmiş elektronik ürün pazaryeri” Olarak, 9 Milyon Liralık Tohum Yatırımını Aldı!

2022 yılı itibariyle yurtdışına açılmayı planlayan şirket, uluslararası ve ulusal melek yatırımcılardan 9 milyon liralık yatırım topladı. 12-05-2022

  • EasyCep, atıl ikinci el elektronik ürünleri Türkiye ekonomisine kazandırmak için yola çıkarak başarılı bir şekilde ilk tohum yatırımını aldı. 2022 yılı itibariyle yurtdışına açılmayı planlayan şirket, uluslararası ve ulusal melek yatırımcılardan 9 milyon liralık yatırım topladı.
  • EasyCep Kurucu Ortağı olan Mehmet Akif Özdemir, “Hem ülke ekonomisine hem doğaya hem de insanların cüzdanına katkı sağlamak için yola çıktık. Hedefimiz, Easycep’in Türkiye’de her türlü yenilenmiş elektronik cihazının bulunabildiği, sorunsuz ve güvenilir bir şekilde satın alınabildiği bir pazaryeri platformu oluşturmak” açıklamasında bulundu.

BASIN BÜLTENİ – 28 Nisan 2021

Türkiye’de de tüm dünyada olduğu gibi yenilenmiş elektronik ürünlere olan ilgi artmaya devam ediyor. Yenilenmiş (Refurbished) olarak adlandırılan bu pazarın en ilginç ürünleri ise şüphesiz cep telefonlarıdır. Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak 20 milyon adet ikinci el cep telefon satışı gerçekleştiği ve bu pazarın büyüklüğünün yaklaşık 6 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

EasyCep, Türkiye’de yenilenmiş elektronik ürün pazarının ilk şirketi olarak, ilk tohum yatırımını aldı. Çıktığı ilk yatırım turunda oldukça başarılı olan EasyCep, dünyanın ve Türkiye’nin önemli melek yatırımcılarından ve yeni nesil girişimcilerinden 9 milyon lira yatırım aldı. Yatırımcılar arasında bulunan önemli şirket ve isimler bazıları şöyledir: Türkiye’nin hızlı bir şekilde büyümeye devam eden finansal kuruluşlarından Fibabanka’nın kurumsal girişim sermayesi fonu Finberg, dünyanın en büyük melek yatırımcı ağlarından birisi olan Keiretsu Forum’un Türkiye ağı, Hakan Baş (Peak Games ve Ace Games’in kurucularından, Birleşik Ödeme’nin kurucularından İlker Sözdinler ve Papara’nın kurucusu Ahmed Karslı.

Üniversite Arkadaşlığından Ortaklığa

EasyCep, 2018 yılında üniversiteli iki arkadaş olan Mehmet Akif Özdemir ile İsmail Dinçer tarafından kuruldu. Şirket cep telefonu, tablet, akıllı saat ve bilgisayar gibi ikinci el elektronik cihazların yenilenmiş bir şekilde, bir yıl garantili satışını gerçekleştiriyor. İki ortak olarak başladıkları bu işte şu anda 40 kişilik bir ekiple çalışıyorlar ve 3 yılda 30 bin adet cihazın yenilenmesini sağlayıp satışını gerçekleştirmişlerdir. Firmanın kurucu ortaklarından Mehmet Akif Özdemir, kuruluş hikayesini şöyle anlatıyor: “Dünyada yenilenmiş elektronik ürün (refurbished) pazarı diye bir pazar vardı fakat Türkiye’de henüz bu alanda bir oluşum yoktu. Biz de ülkemizin buna ihtiyacı olduğunu düşündük. Easycep’in ülkemize en büyük katkısı, ikinci el elektronik cihazları güvenilir ve garantili bir şekilde ekonomiye tekrar kazandırmak ve cari açığın azalmasına destek olmaktır. Ayrıca ülkemizde sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi temalı yatırımların öneminin gittikçe artacağını düşünüyoruz.”

Elektronik ürünlerin artan fiyatlarının tüketicileri ikinci el pazarına yönlendirdiğine dikkat çeken Özdemir, “İkinci el ürün kullananların sayısı her geçen gün artıyor ve yenilenen bu ürünleri satın alabilecekleri güvenilir platformlar arıyorlar. EasyCep olarak, yenilenmiş elektronik ürün satışlarımız ile tüketicilerin bu ihtiyacına cevap veriyoruz. Sattığımız bütün ürünler en az 12 ay garantilidir” diyor.

Türkiye’de Yılda 20 Milyon Adet İkinci El Telefon Satılmakta

Özdemir, şu anda en büyük işlem hacminin cep telefonlarında olduğunu belirtti, Türkiye’de yılda 20 milyon adet ikinci telefonun el değiştirdiğini ve pazar büyüklüğünün yaklaşık olarak 6 milyar doları bulduğunu söylüyor. Özdemir, dünyada yenilenen telefon pazarının büyüklüğünün 50 milyar dolar civarında olduğuna dikkat çekiyor; “Tüm dünyada yıllık 330 milyon adet yenilenmiş telefon satışı yapılıyor. Ülkemizde yenilenmiş telefon pazarı son iki yılda EasyCep’in de katkılarıyla önemli bir ilerleme kaydetti. Ancak daha yolun çok başındayız. Ticaret Bakanlığı, Ağustos ayı 2020 yılında yenilenmiş telefonların satışına ilişkin bir regülasyon (düzenleme) çalışması yaptı. Buna göre, Ticaret Bakanlığı’ndan yenileme merkezi lisansı alan şirketler yenilenmiş telefon satabilecekler. Biz de EasyCep olarak gerekli başvurularımızı yaptık ve bu alanda ilk lisanslı şirket olmayı hedefliyoruz” şeklinde konuşuyor.

2022'de Uluslararası Pazara Açılmayı Hedefliyorlar

EasyCep’in dünyada kendini kanıtlamış ve başarılı olmuş bir iş modeli üzerine inşa edildiğini kaydeden Özdemir, Ticaret Bakanlığı’nın regülasyonu ile pazarın önümüzdeki 10 yıl içinde hızla büyümesinin beklendiğini ifade etti. Özdemir, EasyCep olarak 2020 yılından beri internet aracılığıyla yenilenmiş elektronik cihazlar için pazaryeri hizmeti verdiklerini anlatıyor. Aynı zamanda EasyCep tarafından denetlenen ve sertifikalandırılan satıcıların da elektronik ürünlerini EasyCep üzerinden son kullanıcılara satabileceğini vurguluyor. Mehmet Akif Özdemir, “Cep telefonu ile başladığımız bu işte şu anda telefon, tablet, bilgisayar ve akıllı saatlerin hem alımını hem de satımını yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde birçok elektronik cihazın alımını ve yenileyerek satışını yapacağız. Aldığımız yatırım da bu yolda bize büyük güç verecek” diyor.

Özdemir, hedeflerini “Yenilenmiş elektronik ürün satışında Türkiye’nin en büyük pazar yeri olmak” şeklinde açıklıyor ve kısa zaman içerisinde farklı elektronik ürünlerin de yenileme ve satışını EasyCep üzerinden yapacaklarını belirtiyor. Özdemir, 2022 yılından itibaren www.easycep.com olarak yurtdışına açılmayı hedeflediklerini de ekliyor.

En Büyük Talep Apple Ürünlerine

Easycep verilerine göre Apple, yenilenen telefon kategorisinde veya diğer kategorilerde (bilgisayar, tablet, akıllı saat) en popüler marka. Satışların yüzde 60'ının Apple ürünleri olduğunu kaydeden Mehmet Akif Özdemir, kalan yüzde 40'ın Samsung, Huawei, Xiaomi, Oppo gibi markalar tarafından paylaşıldığını söylüyor.

Basın Yansımaları

https://m.haber7.com/teknoloji/haber/3094287-yenilenmis-akilli-telefon-pazaryeri-easycep

https://www.dunya.com/sirketler/easycep-9-milyon-lira-yatirim-aldi-haberi-619563

https://www.yenisafak.com/teknoloji/turkiyenin-ilk-yenilenmis-elektronik-urun-pazaryeri-easycep-9-milyon-liralik-tohum-yatirimini-aldi-3621004

https://m.haberturk.com/ikinci-el-elektronik-urun-girisimine-tohum-yatirim-geldi-3055946-ekonomi

https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/easycepe-9-milyon-lira-tohum-yatirimi-6494937

http://m.turkiyegazetesi.com.tr/teknoloji/787117.aspx

https://m.bloomberght.com/easycep-9-milyon-lira-yatirim-aldi-2279551

https://webrazzi.com/2021/04/28/yenilenmis-elektronik-urunler-icin-pazar-yeri-easycep-9-milyon-tl-tohum-yatirim-aldi

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/sirt/2021/05/14/yenilenmis-telefon-satan-girisimler-mercek-altinda

https://www.dailysabah.com/business/tech/turkish-refurbished-tech-player-easycep-gets-1m-seed-funding

Bu yazımızda EasyCep'in aldığı 9 milyon liralik tohum yatırımından bahsettik. Bir önceki yazımıza https://easycep.com/blog/kac-gb-telefon-almaliyim-48 linkinden ulaşabilirsiniz.